تبلیغات
red love - ادامه
red love

مدیر وبلاگ : asal roohi

ادامه

دوشنبه 26 بهمن 1388  ساعت: 10:49 ب.ظ

نظرات() 

  قسمت دوم - تاریخ ادبیات جهان
درس نوزدهم - از سرچشمه­های هنر و اندیشه­ یونان

تمدن امروز جهان در یونان آغاز شد. یونانیان اصول و مبانی فرهنگ خود را از مصر، كلده، آشور، بابل و ایران وام گرفته بودند؛ اما در اندك مدتی، چنان عظمتی به آن بخشیدند كه هنوز بعد از گذشت چند هزار سال، جهان امروز از آن بهره می­گیرند. هنوز نظریات ارسطو درباره­ هنر و ادبیات همچنان نو و قابل استفاده است و هومر بزرگترین حماسه سرای جهان است و آرشیلو سوفوكل و اوریپید در نمایش نامه نویسی بی­مانند هستند. تمامی علوم مختلف نخست در این سرزمین مورد پژوهش و بررسی قرار گرفته است. كتاب بوطیقا (فن شعر) اثر جاودانه­ی ارسطو، اطلاعات ارزشمندی درباره­ شعر و نمایش نامه­های منظوم یونان به ما می رساند.
قدیمترین آثاری كه از یونان باستان برجای مانده دو اثر حماسی منظوم به نام­های ایلیاد و اودیسه است كه تصنیف آنها را به هومر نسبت داده­اند. مهمترین واقعه­ای كه در ایلیاد به نظم كشیده شده است جنگ یونان با تِرُواست.  خودآزمایی درس نوزدهم
1) كتاب مشهور ارسطو درباره شعر چه نام دارد؟

بوطیقا    2) قدیمی ترین آثار ادبی مشهوری كه از یونان باستان برجای مانه است، چه نام دارد؟

ایلیاد و اودیسه    3) آشیل، سوفوكل و اوریپید در چه شاخه­ای از هنر مشهور بودند؟

درنمایش نامه نویسی    4)سرآینده دو حماسه ایلیاد و اودیسه كیست و در چه زمانی می­زیسته است؟

هومر سرآینده­ آنهاست و در ده قرن پیش از میللاد مسیح می­زیسته است.    درس بیستم
ادبیات اروپا و مكتبهای ادبی

مكتبهای مختلف ادبی در غرب، از قرن پانزدهم به بعد ظهور كرده­اند و از این قرن، نهضتی نو در ادبیات غرب آغاز شد. این نهضت را از لحاظ ماهیت و مشخصات به دو دوره می­توان تقسیم كرد:
1- اومانیسم: كه سه چهارم قرن پانزدهم را فرا می گیرد.

2-رنسانس: كه در ربع آخر قرن چهاردهم شروع شد و تا سال 1959 م. ادامه داشت.
اومانیسم (انسان گرایی یا فرهنگ دوستی)، جامعه­ خردگرایانه را بنیاد نهاد و مهد این حركت تازه ایتالیا بود. رنسانس (احیا، تجدید) در حقیقت، نوعی بازگشت به دوران ادب و هنر گذشته است. شهر فلورانس، مهد رنسانس ایتالیا قلمداد می­شود و با داشتن بزرگان و نوابغی چون پترارك، میكل آنژ، لئوناردو داوینچی، رافائل و دیگران می­توان آن را روح رنسانس نامید. مهمترین رخداد جهان یعنی انقلاب صنعتی، دستاورد اندیشه­ فلورانسیها و سپس اومانیستهای عصر رنسانس است.
   دانته (دورانت) آلیگیری:

دانته، بزرگترین شاعر ایتالیا در عصر اومانیسم و زمینه­ساز رنسانس است. اثر مشهور او كمدی الهی، نام دارد این منظومه­ عظیم، تمثیلی است از سفر روح انسان به سه جایگاه آخرت یعنی دورخ، برزخ (اعراف) و بهشت و یك نوع حماسه­ ادبی – دینی است كه كاملاً‌ آفریده­ ذهن و تصور دانته است و آنچه به این اثر ارزش ادبی می­بخشد تخیل شگفت انگیز نویسنده در تصویر عالم آخرت است. بوكاچیر (قصه پرداز ایتالیایی)، پترارك (شاعر ایتالیایی) جان میلتون (شاعر مشهور انگلیسی) از افرادی هستند كه بیشترین تأثیر را از وی پذیرفته­اند.    خودآزمایی درس بیستم
1) رنسانس چه بود، از چه زمانی آغاز شد و تا كی ادامه داشت؟

رنسانس نوعی بازگشت به دوران ادب و هنر گذشته است كه از ایتالیا آغاز شد اما كم كم سراسر اروپا را در خود شناور كرد. از آخر قرن چهاردهم شروع شد و تا نیمه­ قرن بیستم میلادی (1959) ادامه داشت.    2) كدام شهر ایتالیا را مهد و روح رنسانس دانسته­اند؟

فلورانس    3) كمدی الهی دانته، را با كدام اثر عربی، شاعر و فیلسوف عرب می­توان مقایسه كرد؟

با كتاب الغفران (آمرزش)    4)دكامرون چیست؟

اثر بوكاچیو، قصه پرداز ایتالیایی است كه شامل مجموعه­ای از داستانهای كوتاه است كه بوكاچیو در آنـها از جامعه­ روزگار خود انتقاد می­كند.    5)مهمترین رخداد جهان كه دستاورد آزاد اندیشی فلورانسیها و سپس اومانیستهای عصر رنسانس است، چیست؟

انقلاب صنعتی.  


  درس بیست و یكم
كلاسیك سیسم

این مكتب در آغاز قرن هفدهم میلادی آغاز گردید و تعریف چندان روشن و دقیقی ندارد، اما می­توان این مكتب را مكتب سنت گرایی در ادبیات و هنر به ویژه تقلید از نویسندگان باستان دانست. استاد بزرگ این مكتب در فرانسه بوالو بود.
اصول و قواعد عمده مكتب كلاسیك سیسم عبارتند از:  تقلید از طبیعت

این اصل به طور دقیق، كه چه معنایی دارد توضیح داده نشده اما بوالو، ادیب و منتقد فرانسوی، گفته است: «حتی یك لحظه از طبیعت غافل نشوید.» شاید مقصود او این بوده است كه باید همانند قدما، طبیعت را محور كار هنری خود قرار داد.
ارسطو، هنر را تقلید از طبیعت می­داند و معتقد است كه تفاوت هنرها در نوع تقلید است بنا بر اعتقاد كلاسیك این است كه همه چیز گفته شده است.
   اصل عقل

نظر بوالو، «در این اصل می­گوید:« عقل و منطق را دوست بدارید و پیوسته بزرگترین زینت و ارزش اثر خود را از آن كسب كنید.» به گمان كلاسیكها پیروی از عقل این است كه اثر هنری از عقلی كه هنرمندان باستان در آثار هنری خود بر آن تأكید كرده­اند پیروی كند.    نزاكت ادبی

از نظر این مكتب، اثر ادبی باید از لحاظ اخلاقی و تاریخی آن چه را كه با عرف و عادت عمومی موافق باشد، مطرح كند.    آموزندگی و خوشایندی

كلاسیكها بر این باورند كه اثر هنری باید خوشایند و آموزنده باشد و مخاطب نكته­ای از آن فراگیرد و نیز دچار انبساط خاطر شود، از این رو آثار آنها بسیار اخلاقی و پند آموز است. كلاسیک سیستم فرانسه، نقطه­ اوج كلاسیک سیسم اروپاست؛ به خصوص در زمان لویی چهاردهم از مشهورترین هنرمندان كلاسیك در انگلستان میلتون (شاعر بزرگ)، در آلمان اوپیتز (شاعر معروف)، در ایتالیا لسینگ (نویسنده و نقاد تئاتر)، گلدونی (نویسنده­ كمدی تئاتر و آلفیوی (گوینده­ تراژدی) را می­توان نام برد.
آثار كلاسیكها: برای مطالعه آثار كلاسیكها می­توانید به صفحات 192، 193،194.195 كتاب مراجعه كنید.
   خودآزمایی درس بیست و یكم
1) كلاسیک سیستم را تا حد امكان تعریف كنید؟

كلاسی سیستم مكتب گرایی در ادبیات و هنر به ویژه تقلید از نویسندگان باستان است و هنر اصلی شاعر و نویسنده این است كه از اصول و قواعد پیشینیان پیروی كند تا اثر او بتواند صفت زیبا به خود بگیرد.    2) مكتب كلاسیک سیستم از چه قرنی در اروپا آغاز گردید؟

الف – قرن پانزدهم
ب ـ نیمه دوم قرن شانزدهم
ج – قرن هفدهم
گزینه ج صحیح است.
   3) عبارت یك لحظه از طبیعت غافل نشوید گفته­ كیست و به كدام اصل اساسی مكتب كلاسیک سیستم اشاره دارد؟

گفته نیكولا بوالو، ادیب و منتقد فرانسوی است و به اصل «تقلید از طبیعت» ‌اشاره دارد.    4) نقادان، كدام پادشاه فرانسه را بزرگترین هنرپرور جهان دانسته­اند؟ چرا؟

لویی چهاردهم چون این پادشاه یك هدف داشت و آن عظمت فرانسو و عزت شاه بود و با ساختن كاخ و باغهای شگفت انگیز و گردآوردن اثاثیه­ كاخها باعث شد كه فرانسه تجربه­ تازه­ای را در خلق زیبایی در مقیاس بسیار گسترده به دست آورد، به همین علت او را بزرگترین هنر پرور تاریخ دانسته­اند.    5) شاعر بزرگ اروپا كه چهار تراژدی معروفش به نوعی در رابطه با ایران است، چه نام دارد؟ آثارش را نام ببرید:

راسین

1- تراژدی استر
2- اسكندر كبیر
3- مهرداد
4- بایزید.
   6) چند تن از هنرمندان كلاسیك اروپا با اثر مشهور آنان نام ببرید؟

بوالو : اثر مشهور او كتاب «فن شعر» است.
مولیر: اثر مشهور او «نمایش نامه خسیس» است كه به بیشتر زبانهای دنیا ترجمه شده است.
راسین : اثر مشهور او چهار تراژدی است كه به نوعی با ایرانیان در ارتباطند.
تراژدیهای: استر. اسكندر كبیر، مهرداد و بایزید است.
   درس بیست و دوم
عصر روشنگری و رومانتیسیسم

جنبش رمانتیسیسم، با اندیشه­های ژان ژاك روسو و ولتر در ربع سوم قرن هجدهم با اندیشه­ روشنگری آغاز گردید و با انتشار ترانه­های غنایی، اثر كالریج و ویلیام ورازورت در انگلستان، جنبش رمانتیك، به معنای واقعی آن، خود را به جهان معرفی كرد.
برخی تعریفها درباره­ رمانتیسیسم عبارتند از:
- هنر كلاسیك، محدود و متناهی را تصویر می­كند اما هنر رمانتیك نامحدود ولایتناهی را نیز در نظر دارد و از آن خبر می­دهد.

- رمانتیسیسم در هر زمانی، هنر روز است و كلاسیسیسم ، هنر روز قبل.

- كوشش برای فرار از واقعیت.

- شیوه­ افسانه­ای و جادویی نوشتن.

مهمترین تفاوت كلاسیسیسم و رمانتیسیسم: این است كه كلاسیكها ایده­آل هستند، یعنی در هنر فقط خوبی و زیبایی را می­خواستند. در حالی كه رمانتیكها می­كوشند علاوه بر زیباییها، زشتی­ها و بدیها را هم نشان دهند.
   مهمترین اصول رمانتیسیسم عبارتند از:

1- آزادی: بدین معنی كه هنرمند هر بخش از زندگی را كه خواست می­تواند آزادانه به تصویر بكشد.

2- شخصیت: هنرمند رمانتیك می­تواند من وجودی خود را در هنر مستقر سازد.

3- هیجان و احساسات: رمانتیك مكتب دل است و بدون قید و بند سخن می­گوید.

4- كشف و شهود: رمانتیكها با نوعی حالت عارفانه به زندگی می­نگرند.
برخی از مشهور ترین هنرمندان رمانتیك عبارتنداز: ویلیام وردزورث، كالریج، لرد بایرن، شلی، ویلیام بلیك، آلكساندر پوشكین، لرمانتوف، شاندره پتوفی كه شاعر هستند.
والتر اسكات، گوستاو فلوبر : كه رمان نویس بودند.
ویكتورهوگو، گوته : كه شاعر و نویسنده بودند.
برای مطالعه آثار رمانتیكها می­توان به صفحات 200 و 201 كتاب مراجعه نمود.
   خودآزمایی درس بیست و دوم
1) جنبش رومانتیسیسم با اندیشه­های كدام متفكران عصر روشنگری آغاز می­شود؟

با ژان ژاك روسو و ولتر آغاز می­شود.

2) تألیف دایرة المعارف چه اثری در جامعه داشت؟
در ایجاد فضای روشنگری و آگاهی مردم، نقش مهمی بازی كرد.
   3) ویكتور هوگو، هنرمند بزرگ، رمانتیسیسم را چگونه مكتبی اعلام كرد؟

مكتب آزادی هنر.

4) كدام هنرمندان را بنیان گذاران مكتب رمانتیك در آلمان می­دانند؟
ویلهلم شلگل و برادرش فردریك شلگل

5) كدام شاعر و نویسنده­ بزرگ آلمانی شیفته­ حافظ شیرازی بود؟
گوته (یوهان ولفگانگ فن 1832-1749)
 


  درس بیست و سوم
واقع گرایی (رئالیسم)

رئالیسم مكتبی عینی و غیر شخصی است و قهرمانان رمانهای رئالیستی نه افرادی غیر عادی بلكه از مردم عادی هستند. ادبیات رئالیسی (واقع گرایانه) موضوع كار خود را در جامعه معاصر و ساخت و مسائل آن می­یافت و از سال 1830 به بعد پا به عرصه ظهور گذاشت.  عوامل ظهور این مكتب

1- شمار زیادی از نویسندگان و هنرمندان نه چندان مشهور، كه خود پرستی رمانتیكها را مسخره می­كردند.

2- وجود كاروكاتوریستها و نقاشان مكتب باربیزون كه در برابر واقعیت گریزی رمانتیكها واكنش نشان می­دادند و خواهان مشاهده­ مستقیم طبیعت بودند.
   از سال 1850 به بعد، واقع گرایی دو شاخه می­شود:

1- واقع گرایی هنری كه مكتب هنر برای هنر، مدافع آن است.

2- واقع گرایی علمی یا طبیعت گرایی كه امیل زولا (رمان نویس فرانسوی) از آن دفاع می­كند.
   رئالیسم به انواع زیر تقسیم می­شود:

1- رئالیسم ابتدایی: در حقیقت رئالیسم ابتدایی خود را متعهد به باز آفرینی دقیق و كامل و صادقانه­ی محیط اجتماعی و جهان معاصر می­بیند و آن را بسیار ساده و همه فهم بیان می كند. نمونه خوب این نوع، داستان كوتاه « شنل »‌ نوشته­ « گوگول» است.

2- واقع گرایی سوسیالیستی: از سال 1921 در شوروی آغاز و به شرح داستانهای انقلاب و مبارزه­ مردم اختصاص یافت و بنیان این مكتب بر «‌تأكید بر روی كار»‌ بنا شده است. از این رو هنرمند باید مردم را به كار تشویق كند. از نمونه­های خوب این نوع رئالیسم: "سیمان" اثر «گلادكوف»، "ولگا به خزر می­ریزد" اثر « پیلناك » می­باشد.

3- واقع گرایی انتقادی: در این نوع از واقع­گرایی، معمولاً قهرمانان داستان از محیط خویش جلوترند و برای رسیدن به اجتماعی تازه تلاش می­كنند. بنیان گذاران این مكتب ماكسیم گوركی است و نویسندگانی چون ویلیام فاكز و ارنست همینگوی در این مكتب جای می­گیرند.

4- واقع گرایی جادویی: بنیان­گذار این مكتب گابریل كارسیا ماركز نویسنده رمان «صد سال تنهایی» است. ماركز در آثارش از تخیل، اسطور ، جادو و عجایب استفاده می­كند. اما نوشته­های او به شدت تعهد آمیز و واقع گرایانه است. در این داستانها همه چیز عادی است اما یك عنصر غیر طبیعی در آنها وجود دارد، مانند داستان: زیباترین غریق جهان، اثر ماركز.
   خودآزمایی درس بیست وسوم
1) رئالیسم (واقع گرایی) به عنوان شیوه­ای خلاق در كدام مرحله از حیات بشر ظهور كرد؟

در مرحله­ای معین، از تكامل فكری بشر، ظهور كرد. یعنی زمانی كه انسانها به شناخت ماهیت و جهت تكامل اجتماعی نیاز مبرمی داشتند و آن هنگامی بود كه مردم سرچشمه­ اعمال و افكار انسانها را علتهای مادی می­دانستند و معتقد بودند باید عملكرد نظام روابط اجتماعی مشخص و معین گردد.    2) پیام مهم رئالیسم سوسیالیستی چه بود؟‌

پیامش این است كه كار، عنصری خلاق، و باعث شكوفایی انسان و جامعه می­گردد از این رو وظیفه­ هنرمند، تشویق مردم به كار است.    3) رئالیسم جادویی چیست و مبتكر آن كیست؟

در داستانهای به این سبك، در كنار عناصر عادی یك عنصر غیر طبیعی و جادویی وجود دارد. مبتكر آن «‌گابریل گارسیا ماركز» نویسنده­ معاصر آمریكای لاتین است.    4) شاعران مكتب «پارناس»‌ پیرو كدام شیوه­ واقع گرایی­اند؟

واقع­گرایی هنری (مكتب هنر برای هنر)    5) دو تا از نویسندگان روسی كه در رئالیسم ابتدایی قرار می­گیرند را نام ببرید؟

لئون تولستوی، آفریننده­ی رمان جنگ و صلح
- داستایوسكی، نویسنده­ جنایت و مكافات و برادران كارامازوف
   درس بیست و چهارم
دو نمونه از آثار رئالیستها

برای مطالعه­ این آثار می­توانید به داستانهای «دسته گل آبی» نوشته اوكتاریوباز و «فریاد» نوشته­ فریت ادگو كه قسمتی از آنها در صفحات 207 ،208 ،209 ،210 ،211 ،212، 213 كتاب آمده است مراجعه كنید.    درس بیست و پنجم
طبیعت گرایی ( ناتورالیسم)

طبیعت گرایی در قدیم به معنایی به كار می­رفت كه ماده­گرایی و لذت جویی و هرگونه دین گریزی را در برمی گرفت.
به بیان كلی ناتورالیسم فلسفه ای است كه ذهن را وابسته به طبیعت مادی می­دانند نه مقدم بر آن
در ادبیات و هنر گرایشی است كه از واقع گرایی (رئالیسم) سرچشمه می­گیرد. اما با آن متفاوت است.
در نقاشی نقاش طبیعت­گرا نقاشی بود كه می­كوشید تا شكلهای موجود در طبیعت را به طور دقیق تقلید و نقاشی كند.
   مهمترین عناصر آثار ناتورالیسم

از نظر موضوع: ناتورالیسم چه در رمان و چه در نمایش نامه، همواره تصویرگر طبقات زحمتكش است: به همین سبب آن را شعر تهی دستان گفته­اند.
1. افشای بی­عدالتیهای پنهان

2. توصیف مفصل فضای صحنه­ها.

3. نویسنده باید مشاهده و تجربه را در آثار خود به كار ببرد.

4. برای تحلیل ابتذال حاكم بر جوامع، همه­ واقیع­ها را بر ملا می­كردند.
برخی از نویسندگان معروف ناتورالیست عبارتند از: گرهارت یوهان­ها و پتیان هنر یك ایبسین، جان اشتاین بك.
   خودآزمایی درس بیست و پنجم
1) ناتورالیسم بیشتر نام كدام نویسنده­ مشهور را تداعی می­كند؟ چرا؟

امیل زولا، چون تقریباً جوهره­ « طبیعت گرایی»‌ در داستانهای او كاملاً‌ مشهود است    2) رابطه­ انقلاب صنعتی اروپا را با آثار ناتورالیستی چگونه ارزیابی می­كنید؟

انقلاب صنعتی با آثار مثبت و منفی آن در آثار طبیعت گرایان (ناتورالیسم) نقش اساسی دارد و مضمون بسیاری از رمانها: تلاش برای كسب ثروت و قدرت از طریق توسعه­ كار، نشان دهنده­ رفاه روز افزون قشر برخوردار از مزایای صنعت و ثروت از یك سو و مبارزه­ تهی­دستان و كارگران از سوی دیگر است؛ بنابراین آنها با هم پیوند مستقیم دارند.    3) نخستین نمونه ­رمان نائورالیستی، چه نام دارد و اثر كیست؟

ترز راكن اثر امیل زولاست.

4) زبان آثار ناتورالیستی، چگونه زبانی است؟
زبان محاوره است آنها همان جملات را به كار می­برند كه افراد استعمال می­كنند.

5) درباره لقب «شعر تهی دستان»‌ چه می­دانید؟
به لحاظ موضوع ناتورالیستها در رمان و نمایش نامه كه همواره تصویرگر طبقات زحمتـكش جامعه است، آن را «شعر تهی دستان» ‌گفته­اند.

6) چرا باید ناتورالیست ها را طلایه داران ادبیات متعهد قرن بیستم دانست؟ چون با افشای ریاكاری و بیدادگریهای پنهان و آشكار اجتماعی، می­كوشیدند میان هنر و زندگی پلی بزنند.

نكته: برای نمونه از اثر ناتورالیستی می­توانید به داستان «گردن بند»‌ نوشته­، هانری رنه آلبرگی دومویاسمان در صفحات 219 ،221 ،223 ،224 ،225 ،226 ،227 ،228 كتاب مراجعه كنید.
 
نوشته شده توسط:asal roohi

ویرایش:--

Cialis generic
جمعه 16 آذر 1397 10:29 ق.ظ

You have made your point pretty effectively!!
cialis 5mg prix only here cialis pills tadalafil generic acheter cialis kamagra safe dosage for cialis buy brand cialis cheap cialis for sale in europa cialis side effects purchasing cialis on the internet only now cialis for sale in us
buy generic cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:18 ب.ظ

You revealed it adequately!
weblink price cialis online prescriptions cialis we recommend cialis info bulk cialis cost of cialis per pill generic cialis at the pharmacy cialis australia org cialis generico postepay wow cialis tadalafil 100mg brand cialis nl
Cialis prices
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:25 ب.ظ

You have made your point extremely well..
cialis kaufen bankberweisung 200 cialis coupon we recommend cheapest cialis buy original cialis buy cialis enter site very cheap cialis buy cialis uk no prescription costo in farmacia cialis acquistare cialis internet purchasing cialis on the internet
Buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:41 ق.ظ

You said it adequately.!
cialis venta a domicilio we choice cialis uk cialis 50 mg soft tab calis discount cialis cialis 5mg billiger cialis without a doctor's prescription buy cheap cialis in uk where cheapest cialis buy cialis uk no prescription
buy cials online
سه شنبه 13 آذر 1397 06:24 ب.ظ

Regards, Awesome stuff.
canadian drugs generic cialis dosagem ideal cialis we recommend cialis info cialis prezzo al pubblico cialis kaufen bankberweisung acquisto online cialis generic cialis at walmart interactions for cialis we choice free trial of cialis cialis lowest price
buy cheap cialis in canada
سه شنبه 13 آذر 1397 07:14 ق.ظ

With thanks. I enjoy it.
import cialis we use it 50 mg cialis dose cialis coupons printable cialis ahumada cialis kamagra levitra cialis tadalafil online cialis generic tadalafil buy tadalafil achat cialis en itali viagra vs cialis vs levitra
Cialis generic
دوشنبه 12 آذر 1397 07:15 ب.ظ

Truly many of very good info.
cialis australia org click here to buy cialis prescription doctor cialis generic cialis with dapoxetine warnings for cialis cialis patent expiration buy cialis online cheapest cialis canada on line cialis prezzo di mercato cialis en 24 hora
buy cialis online cheap
دوشنبه 12 آذر 1397 06:54 ق.ظ

You said it perfectly.!
prezzo cialis a buon mercato buy cialis online cheapest prezzo cialis a buon mercato how does cialis work ou acheter du cialis pas cher generic cialis review uk cialis sans ordonnance cialis 200 dollar savings card cialis preise schweiz click now buy cialis brand
Cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 06:47 ب.ظ

Point very well used!!
cialis vs viagra how to purchase cialis on line buy generic cialis cialis price thailand tadalafil 5mg canadian drugs generic cialis cialis dose 30mg cialis without a doctor's prescription cost of cialis cvs cialis side effects
Buy cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 06:24 ق.ظ

You actually reported that perfectly!
cialis 5mg prix cialis soft tabs for sale cialis kaufen bankberweisung cialis pills price each free cialis cialis from canada cialis for sale what is cialis cialis en mexico precio cialis 5mg
Buy cialis online
شنبه 10 آذر 1397 06:02 ق.ظ

Cheers, Valuable information.
cialis diario compra cialis great britain cialis pas cher paris cialis kaufen bankberweisung india cialis 100mg cost cialis e hiv cialis professional from usa cialis 5 mg para diabeticos tarif cialis france cialis from canada
buy tadalafil pills
جمعه 9 آذر 1397 06:45 ب.ظ

Superb forum posts, With thanks.
cialis 20mg generic for cialis cialis generique cialis preise schweiz venta de cialis canada best generic drugs cialis generic cialis at the pharmacy sublingual cialis online cialis tablets cialis 5 mg funziona
buy generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 06:58 ق.ظ

Amazing quite a lot of good information.
cialis 5 mg schweiz cialis 5 mg schweiz cialis generico milano cialis et insomni can i take cialis and ecstasy cuanto cuesta cialis yaho price cialis best cialis canada generic cialis 20mg tablets cialis rezeptfrei
Buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:44 ب.ظ

Regards! An abundance of material.

click here to buy cialis 40 mg cialis what if i take cialis savings card how do cialis pills work cialis name brand cheap low dose cialis blood pressure buy cialis online cheapest cialis generic cost of cialis per pill cialis 10mg prix pharmaci
Cialis canada
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:02 ق.ظ

Very good write ups. With thanks.
generic cialis pill online we like it cialis price generic cialis 20mg tablets order cialis from india cialis coupon miglior cialis generico callus legalidad de comprar cialis cialis tablets cialis canadian drugs
buy tadalafil
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:08 ب.ظ

Superb information. Cheers.
cialis canada on line india cialis 100mg cost tadalafil 20mg cialis cuantos mg hay acheter du cialis a geneve cialis en mexico precio cialis tablets australia cialis daily new zealand cialis ahumada tadalafil tablets
Generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:27 ق.ظ

Nicely put. Many thanks!
cialis 5mg cialis 30 day trial coupon cialis lowest price cialis 10 doctissimo precios de cialis generico cialis y deporte ou acheter du cialis pas cher click here take cialis buy cialis uk no prescription viagra cialis levitra
Buy generic cialis
چهارشنبه 11 مهر 1397 04:54 ق.ظ

You actually mentioned this wonderfully.
costo in farmacia cialis cialis generico in farmacia rezeptfrei cialis apotheke cialis herbs cialis baratos compran uk cialis daily dose generic cialis generic achat cialis en europe viagra vs cialis enter site very cheap cialis
Cialis online
دوشنبه 9 مهر 1397 03:49 ق.ظ

You actually stated this superbly.
we use it cialis online store cialis online purchasing cialis on the internet wow look it cialis mexico wow cialis tadalafil 100mg cialis generique 5 mg buying cialis overnight cialis tablets acquistare cialis internet cialis purchasing
cialis from canada
یکشنبه 1 مهر 1397 06:11 ق.ظ

This is nicely expressed. !
canadian pharmacy online 24 online canadian discount pharmacies discount canadian pharmacies north west pharmacies canada canada pharmaceuticals online order canadian prescriptions online pharmacy cialis from canada canadian online pharmacies pharmacy canada best
http://viagrayosale.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 02:50 ق.ظ

This is nicely said! !
cialis uk usa cialis online cialis patentablauf in deutschland cialis rckenschmerzen precios cialis peru cialis price in bangalore cialis prezzo di mercato cialis tablets australia achat cialis en suisse cialis sicuro in linea
eddrugsgeneric.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 06:51 ب.ظ

This is nicely said. !
cialis price in bangalore sublingual cialis online look here cialis order on line cialis uk enter site 20 mg cialis cost cialis online cialis 10 doctissimo fast cialis online cialis manufacturer coupon online cialis
http://canadianpharmacyonli.com/
چهارشنبه 14 شهریور 1397 10:41 ق.ظ

You've made your point quite effectively!.
north west pharmacy canada canadian pharmaceuticals online pharmacy times drugs for sale in mexico canadian pharmacies shipping to usa drugs for sale in canada best canadian mail order pharmacies reputable canadian prescriptions online canadian pharmacy viagra drugs for sale in mexico
viagra 20 mg
سه شنبه 13 شهریور 1397 01:35 ب.ظ

Truly plenty of fantastic facts.
buy viagra legally online buy viagra where can i buy viagra over the counter viagra tablets online purchase order viagra online uk buying viagra on line buy price viagra buy viagra from india viagra pills buy viagra online now
cialisvus.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:02 ق.ظ

Really lots of useful knowledge.
click now buy cialis brand buying cialis overnight cialis en mexico precio calis weblink price cialis cialis en 24 hora does cialis cause gout cialis wir preise generic cialis soft gels price cialis per pill
cialisbuys.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 07:14 ب.ظ

Seriously quite a lot of amazing advice.
cialis 5 mg effetti collateral cialis prezzo di mercato cialis side effects where to buy cialis in ontario buy online cialis 5mg viagra cialis levitra cialis diario compra miglior cialis generico generic low dose cialis cialis for sale
http://babecolate.com/order-generic-cialis-online.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:03 ب.ظ

Amazing forum posts, Appreciate it!
cheap cialis buy cheap cialis in uk cialis online holland cialis for sale cialis generico en mexico comprar cialis 10 espa241a generic cialis with dapoxetine cialis generico online cialis therapie price cialis wal mart pharmacy
Online cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 11:56 ق.ظ

Nicely put, Cheers!
tadalafil 20mg generic for cialis cialis canada on line cialis en mexico precio cialis therapie cialis tablets australia cialis prezzo al pubblico buying brand cialis online cipla cialis online how much does a cialis cost
Tadalafil 20 mg
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 06:54 ق.ظ

You actually reported that very well.
uk viagra cheap online pharmacy no prescription where to buy generic viagra where can i order viagra where to buy viagra uk online viagra no prescription get viagra uk buy viagra online uk next day delivery buy cheap viagra online buy generic viagra with paypal
Cialis pills
شنبه 18 فروردین 1397 04:25 ب.ظ

Thanks. Lots of data.

buy cialis cheap 10 mg cialis generique only here cialis pills online prescriptions cialis cialis 5 mg effetti collateral buy original cialis prezzo cialis a buon mercato we choice free trial of cialis cialis arginine interactio pastillas cialis y alcoho
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو