تبلیغات
red love - ادامه
red love

مدیر وبلاگ : asal roohi

ادامه

دوشنبه 26 بهمن 1388  ساعت: 11:49 ب.ظ

نظرات() 

  قسمت دوم - تاریخ ادبیات جهان
درس نوزدهم - از سرچشمه­های هنر و اندیشه­ یونان

تمدن امروز جهان در یونان آغاز شد. یونانیان اصول و مبانی فرهنگ خود را از مصر، كلده، آشور، بابل و ایران وام گرفته بودند؛ اما در اندك مدتی، چنان عظمتی به آن بخشیدند كه هنوز بعد از گذشت چند هزار سال، جهان امروز از آن بهره می­گیرند. هنوز نظریات ارسطو درباره­ هنر و ادبیات همچنان نو و قابل استفاده است و هومر بزرگترین حماسه سرای جهان است و آرشیلو سوفوكل و اوریپید در نمایش نامه نویسی بی­مانند هستند. تمامی علوم مختلف نخست در این سرزمین مورد پژوهش و بررسی قرار گرفته است. كتاب بوطیقا (فن شعر) اثر جاودانه­ی ارسطو، اطلاعات ارزشمندی درباره­ شعر و نمایش نامه­های منظوم یونان به ما می رساند.
قدیمترین آثاری كه از یونان باستان برجای مانده دو اثر حماسی منظوم به نام­های ایلیاد و اودیسه است كه تصنیف آنها را به هومر نسبت داده­اند. مهمترین واقعه­ای كه در ایلیاد به نظم كشیده شده است جنگ یونان با تِرُواست.  خودآزمایی درس نوزدهم
1) كتاب مشهور ارسطو درباره شعر چه نام دارد؟

بوطیقا    2) قدیمی ترین آثار ادبی مشهوری كه از یونان باستان برجای مانه است، چه نام دارد؟

ایلیاد و اودیسه    3) آشیل، سوفوكل و اوریپید در چه شاخه­ای از هنر مشهور بودند؟

درنمایش نامه نویسی    4)سرآینده دو حماسه ایلیاد و اودیسه كیست و در چه زمانی می­زیسته است؟

هومر سرآینده­ آنهاست و در ده قرن پیش از میللاد مسیح می­زیسته است.    درس بیستم
ادبیات اروپا و مكتبهای ادبی

مكتبهای مختلف ادبی در غرب، از قرن پانزدهم به بعد ظهور كرده­اند و از این قرن، نهضتی نو در ادبیات غرب آغاز شد. این نهضت را از لحاظ ماهیت و مشخصات به دو دوره می­توان تقسیم كرد:
1- اومانیسم: كه سه چهارم قرن پانزدهم را فرا می گیرد.

2-رنسانس: كه در ربع آخر قرن چهاردهم شروع شد و تا سال 1959 م. ادامه داشت.
اومانیسم (انسان گرایی یا فرهنگ دوستی)، جامعه­ خردگرایانه را بنیاد نهاد و مهد این حركت تازه ایتالیا بود. رنسانس (احیا، تجدید) در حقیقت، نوعی بازگشت به دوران ادب و هنر گذشته است. شهر فلورانس، مهد رنسانس ایتالیا قلمداد می­شود و با داشتن بزرگان و نوابغی چون پترارك، میكل آنژ، لئوناردو داوینچی، رافائل و دیگران می­توان آن را روح رنسانس نامید. مهمترین رخداد جهان یعنی انقلاب صنعتی، دستاورد اندیشه­ فلورانسیها و سپس اومانیستهای عصر رنسانس است.
   دانته (دورانت) آلیگیری:

دانته، بزرگترین شاعر ایتالیا در عصر اومانیسم و زمینه­ساز رنسانس است. اثر مشهور او كمدی الهی، نام دارد این منظومه­ عظیم، تمثیلی است از سفر روح انسان به سه جایگاه آخرت یعنی دورخ، برزخ (اعراف) و بهشت و یك نوع حماسه­ ادبی – دینی است كه كاملاً‌ آفریده­ ذهن و تصور دانته است و آنچه به این اثر ارزش ادبی می­بخشد تخیل شگفت انگیز نویسنده در تصویر عالم آخرت است. بوكاچیر (قصه پرداز ایتالیایی)، پترارك (شاعر ایتالیایی) جان میلتون (شاعر مشهور انگلیسی) از افرادی هستند كه بیشترین تأثیر را از وی پذیرفته­اند.    خودآزمایی درس بیستم
1) رنسانس چه بود، از چه زمانی آغاز شد و تا كی ادامه داشت؟

رنسانس نوعی بازگشت به دوران ادب و هنر گذشته است كه از ایتالیا آغاز شد اما كم كم سراسر اروپا را در خود شناور كرد. از آخر قرن چهاردهم شروع شد و تا نیمه­ قرن بیستم میلادی (1959) ادامه داشت.    2) كدام شهر ایتالیا را مهد و روح رنسانس دانسته­اند؟

فلورانس    3) كمدی الهی دانته، را با كدام اثر عربی، شاعر و فیلسوف عرب می­توان مقایسه كرد؟

با كتاب الغفران (آمرزش)    4)دكامرون چیست؟

اثر بوكاچیو، قصه پرداز ایتالیایی است كه شامل مجموعه­ای از داستانهای كوتاه است كه بوكاچیو در آنـها از جامعه­ روزگار خود انتقاد می­كند.    5)مهمترین رخداد جهان كه دستاورد آزاد اندیشی فلورانسیها و سپس اومانیستهای عصر رنسانس است، چیست؟

انقلاب صنعتی.  


  درس بیست و یكم
كلاسیك سیسم

این مكتب در آغاز قرن هفدهم میلادی آغاز گردید و تعریف چندان روشن و دقیقی ندارد، اما می­توان این مكتب را مكتب سنت گرایی در ادبیات و هنر به ویژه تقلید از نویسندگان باستان دانست. استاد بزرگ این مكتب در فرانسه بوالو بود.
اصول و قواعد عمده مكتب كلاسیك سیسم عبارتند از:  تقلید از طبیعت

این اصل به طور دقیق، كه چه معنایی دارد توضیح داده نشده اما بوالو، ادیب و منتقد فرانسوی، گفته است: «حتی یك لحظه از طبیعت غافل نشوید.» شاید مقصود او این بوده است كه باید همانند قدما، طبیعت را محور كار هنری خود قرار داد.
ارسطو، هنر را تقلید از طبیعت می­داند و معتقد است كه تفاوت هنرها در نوع تقلید است بنا بر اعتقاد كلاسیك این است كه همه چیز گفته شده است.
   اصل عقل

نظر بوالو، «در این اصل می­گوید:« عقل و منطق را دوست بدارید و پیوسته بزرگترین زینت و ارزش اثر خود را از آن كسب كنید.» به گمان كلاسیكها پیروی از عقل این است كه اثر هنری از عقلی كه هنرمندان باستان در آثار هنری خود بر آن تأكید كرده­اند پیروی كند.    نزاكت ادبی

از نظر این مكتب، اثر ادبی باید از لحاظ اخلاقی و تاریخی آن چه را كه با عرف و عادت عمومی موافق باشد، مطرح كند.    آموزندگی و خوشایندی

كلاسیكها بر این باورند كه اثر هنری باید خوشایند و آموزنده باشد و مخاطب نكته­ای از آن فراگیرد و نیز دچار انبساط خاطر شود، از این رو آثار آنها بسیار اخلاقی و پند آموز است. كلاسیک سیستم فرانسه، نقطه­ اوج كلاسیک سیسم اروپاست؛ به خصوص در زمان لویی چهاردهم از مشهورترین هنرمندان كلاسیك در انگلستان میلتون (شاعر بزرگ)، در آلمان اوپیتز (شاعر معروف)، در ایتالیا لسینگ (نویسنده و نقاد تئاتر)، گلدونی (نویسنده­ كمدی تئاتر و آلفیوی (گوینده­ تراژدی) را می­توان نام برد.
آثار كلاسیكها: برای مطالعه آثار كلاسیكها می­توانید به صفحات 192، 193،194.195 كتاب مراجعه كنید.
   خودآزمایی درس بیست و یكم
1) كلاسیک سیستم را تا حد امكان تعریف كنید؟

كلاسی سیستم مكتب گرایی در ادبیات و هنر به ویژه تقلید از نویسندگان باستان است و هنر اصلی شاعر و نویسنده این است كه از اصول و قواعد پیشینیان پیروی كند تا اثر او بتواند صفت زیبا به خود بگیرد.    2) مكتب كلاسیک سیستم از چه قرنی در اروپا آغاز گردید؟

الف – قرن پانزدهم
ب ـ نیمه دوم قرن شانزدهم
ج – قرن هفدهم
گزینه ج صحیح است.
   3) عبارت یك لحظه از طبیعت غافل نشوید گفته­ كیست و به كدام اصل اساسی مكتب كلاسیک سیستم اشاره دارد؟

گفته نیكولا بوالو، ادیب و منتقد فرانسوی است و به اصل «تقلید از طبیعت» ‌اشاره دارد.    4) نقادان، كدام پادشاه فرانسه را بزرگترین هنرپرور جهان دانسته­اند؟ چرا؟

لویی چهاردهم چون این پادشاه یك هدف داشت و آن عظمت فرانسو و عزت شاه بود و با ساختن كاخ و باغهای شگفت انگیز و گردآوردن اثاثیه­ كاخها باعث شد كه فرانسه تجربه­ تازه­ای را در خلق زیبایی در مقیاس بسیار گسترده به دست آورد، به همین علت او را بزرگترین هنر پرور تاریخ دانسته­اند.    5) شاعر بزرگ اروپا كه چهار تراژدی معروفش به نوعی در رابطه با ایران است، چه نام دارد؟ آثارش را نام ببرید:

راسین

1- تراژدی استر
2- اسكندر كبیر
3- مهرداد
4- بایزید.
   6) چند تن از هنرمندان كلاسیك اروپا با اثر مشهور آنان نام ببرید؟

بوالو : اثر مشهور او كتاب «فن شعر» است.
مولیر: اثر مشهور او «نمایش نامه خسیس» است كه به بیشتر زبانهای دنیا ترجمه شده است.
راسین : اثر مشهور او چهار تراژدی است كه به نوعی با ایرانیان در ارتباطند.
تراژدیهای: استر. اسكندر كبیر، مهرداد و بایزید است.
   درس بیست و دوم
عصر روشنگری و رومانتیسیسم

جنبش رمانتیسیسم، با اندیشه­های ژان ژاك روسو و ولتر در ربع سوم قرن هجدهم با اندیشه­ روشنگری آغاز گردید و با انتشار ترانه­های غنایی، اثر كالریج و ویلیام ورازورت در انگلستان، جنبش رمانتیك، به معنای واقعی آن، خود را به جهان معرفی كرد.
برخی تعریفها درباره­ رمانتیسیسم عبارتند از:
- هنر كلاسیك، محدود و متناهی را تصویر می­كند اما هنر رمانتیك نامحدود ولایتناهی را نیز در نظر دارد و از آن خبر می­دهد.

- رمانتیسیسم در هر زمانی، هنر روز است و كلاسیسیسم ، هنر روز قبل.

- كوشش برای فرار از واقعیت.

- شیوه­ افسانه­ای و جادویی نوشتن.

مهمترین تفاوت كلاسیسیسم و رمانتیسیسم: این است كه كلاسیكها ایده­آل هستند، یعنی در هنر فقط خوبی و زیبایی را می­خواستند. در حالی كه رمانتیكها می­كوشند علاوه بر زیباییها، زشتی­ها و بدیها را هم نشان دهند.
   مهمترین اصول رمانتیسیسم عبارتند از:

1- آزادی: بدین معنی كه هنرمند هر بخش از زندگی را كه خواست می­تواند آزادانه به تصویر بكشد.

2- شخصیت: هنرمند رمانتیك می­تواند من وجودی خود را در هنر مستقر سازد.

3- هیجان و احساسات: رمانتیك مكتب دل است و بدون قید و بند سخن می­گوید.

4- كشف و شهود: رمانتیكها با نوعی حالت عارفانه به زندگی می­نگرند.
برخی از مشهور ترین هنرمندان رمانتیك عبارتنداز: ویلیام وردزورث، كالریج، لرد بایرن، شلی، ویلیام بلیك، آلكساندر پوشكین، لرمانتوف، شاندره پتوفی كه شاعر هستند.
والتر اسكات، گوستاو فلوبر : كه رمان نویس بودند.
ویكتورهوگو، گوته : كه شاعر و نویسنده بودند.
برای مطالعه آثار رمانتیكها می­توان به صفحات 200 و 201 كتاب مراجعه نمود.
   خودآزمایی درس بیست و دوم
1) جنبش رومانتیسیسم با اندیشه­های كدام متفكران عصر روشنگری آغاز می­شود؟

با ژان ژاك روسو و ولتر آغاز می­شود.

2) تألیف دایرة المعارف چه اثری در جامعه داشت؟
در ایجاد فضای روشنگری و آگاهی مردم، نقش مهمی بازی كرد.
   3) ویكتور هوگو، هنرمند بزرگ، رمانتیسیسم را چگونه مكتبی اعلام كرد؟

مكتب آزادی هنر.

4) كدام هنرمندان را بنیان گذاران مكتب رمانتیك در آلمان می­دانند؟
ویلهلم شلگل و برادرش فردریك شلگل

5) كدام شاعر و نویسنده­ بزرگ آلمانی شیفته­ حافظ شیرازی بود؟
گوته (یوهان ولفگانگ فن 1832-1749)
 


  درس بیست و سوم
واقع گرایی (رئالیسم)

رئالیسم مكتبی عینی و غیر شخصی است و قهرمانان رمانهای رئالیستی نه افرادی غیر عادی بلكه از مردم عادی هستند. ادبیات رئالیسی (واقع گرایانه) موضوع كار خود را در جامعه معاصر و ساخت و مسائل آن می­یافت و از سال 1830 به بعد پا به عرصه ظهور گذاشت.  عوامل ظهور این مكتب

1- شمار زیادی از نویسندگان و هنرمندان نه چندان مشهور، كه خود پرستی رمانتیكها را مسخره می­كردند.

2- وجود كاروكاتوریستها و نقاشان مكتب باربیزون كه در برابر واقعیت گریزی رمانتیكها واكنش نشان می­دادند و خواهان مشاهده­ مستقیم طبیعت بودند.
   از سال 1850 به بعد، واقع گرایی دو شاخه می­شود:

1- واقع گرایی هنری كه مكتب هنر برای هنر، مدافع آن است.

2- واقع گرایی علمی یا طبیعت گرایی كه امیل زولا (رمان نویس فرانسوی) از آن دفاع می­كند.
   رئالیسم به انواع زیر تقسیم می­شود:

1- رئالیسم ابتدایی: در حقیقت رئالیسم ابتدایی خود را متعهد به باز آفرینی دقیق و كامل و صادقانه­ی محیط اجتماعی و جهان معاصر می­بیند و آن را بسیار ساده و همه فهم بیان می كند. نمونه خوب این نوع، داستان كوتاه « شنل »‌ نوشته­ « گوگول» است.

2- واقع گرایی سوسیالیستی: از سال 1921 در شوروی آغاز و به شرح داستانهای انقلاب و مبارزه­ مردم اختصاص یافت و بنیان این مكتب بر «‌تأكید بر روی كار»‌ بنا شده است. از این رو هنرمند باید مردم را به كار تشویق كند. از نمونه­های خوب این نوع رئالیسم: "سیمان" اثر «گلادكوف»، "ولگا به خزر می­ریزد" اثر « پیلناك » می­باشد.

3- واقع گرایی انتقادی: در این نوع از واقع­گرایی، معمولاً قهرمانان داستان از محیط خویش جلوترند و برای رسیدن به اجتماعی تازه تلاش می­كنند. بنیان گذاران این مكتب ماكسیم گوركی است و نویسندگانی چون ویلیام فاكز و ارنست همینگوی در این مكتب جای می­گیرند.

4- واقع گرایی جادویی: بنیان­گذار این مكتب گابریل كارسیا ماركز نویسنده رمان «صد سال تنهایی» است. ماركز در آثارش از تخیل، اسطور ، جادو و عجایب استفاده می­كند. اما نوشته­های او به شدت تعهد آمیز و واقع گرایانه است. در این داستانها همه چیز عادی است اما یك عنصر غیر طبیعی در آنها وجود دارد، مانند داستان: زیباترین غریق جهان، اثر ماركز.
   خودآزمایی درس بیست وسوم
1) رئالیسم (واقع گرایی) به عنوان شیوه­ای خلاق در كدام مرحله از حیات بشر ظهور كرد؟

در مرحله­ای معین، از تكامل فكری بشر، ظهور كرد. یعنی زمانی كه انسانها به شناخت ماهیت و جهت تكامل اجتماعی نیاز مبرمی داشتند و آن هنگامی بود كه مردم سرچشمه­ اعمال و افكار انسانها را علتهای مادی می­دانستند و معتقد بودند باید عملكرد نظام روابط اجتماعی مشخص و معین گردد.    2) پیام مهم رئالیسم سوسیالیستی چه بود؟‌

پیامش این است كه كار، عنصری خلاق، و باعث شكوفایی انسان و جامعه می­گردد از این رو وظیفه­ هنرمند، تشویق مردم به كار است.    3) رئالیسم جادویی چیست و مبتكر آن كیست؟

در داستانهای به این سبك، در كنار عناصر عادی یك عنصر غیر طبیعی و جادویی وجود دارد. مبتكر آن «‌گابریل گارسیا ماركز» نویسنده­ معاصر آمریكای لاتین است.    4) شاعران مكتب «پارناس»‌ پیرو كدام شیوه­ واقع گرایی­اند؟

واقع­گرایی هنری (مكتب هنر برای هنر)    5) دو تا از نویسندگان روسی كه در رئالیسم ابتدایی قرار می­گیرند را نام ببرید؟

لئون تولستوی، آفریننده­ی رمان جنگ و صلح
- داستایوسكی، نویسنده­ جنایت و مكافات و برادران كارامازوف
   درس بیست و چهارم
دو نمونه از آثار رئالیستها

برای مطالعه­ این آثار می­توانید به داستانهای «دسته گل آبی» نوشته اوكتاریوباز و «فریاد» نوشته­ فریت ادگو كه قسمتی از آنها در صفحات 207 ،208 ،209 ،210 ،211 ،212، 213 كتاب آمده است مراجعه كنید.    درس بیست و پنجم
طبیعت گرایی ( ناتورالیسم)

طبیعت گرایی در قدیم به معنایی به كار می­رفت كه ماده­گرایی و لذت جویی و هرگونه دین گریزی را در برمی گرفت.
به بیان كلی ناتورالیسم فلسفه ای است كه ذهن را وابسته به طبیعت مادی می­دانند نه مقدم بر آن
در ادبیات و هنر گرایشی است كه از واقع گرایی (رئالیسم) سرچشمه می­گیرد. اما با آن متفاوت است.
در نقاشی نقاش طبیعت­گرا نقاشی بود كه می­كوشید تا شكلهای موجود در طبیعت را به طور دقیق تقلید و نقاشی كند.
   مهمترین عناصر آثار ناتورالیسم

از نظر موضوع: ناتورالیسم چه در رمان و چه در نمایش نامه، همواره تصویرگر طبقات زحمتكش است: به همین سبب آن را شعر تهی دستان گفته­اند.
1. افشای بی­عدالتیهای پنهان

2. توصیف مفصل فضای صحنه­ها.

3. نویسنده باید مشاهده و تجربه را در آثار خود به كار ببرد.

4. برای تحلیل ابتذال حاكم بر جوامع، همه­ واقیع­ها را بر ملا می­كردند.
برخی از نویسندگان معروف ناتورالیست عبارتند از: گرهارت یوهان­ها و پتیان هنر یك ایبسین، جان اشتاین بك.
   خودآزمایی درس بیست و پنجم
1) ناتورالیسم بیشتر نام كدام نویسنده­ مشهور را تداعی می­كند؟ چرا؟

امیل زولا، چون تقریباً جوهره­ « طبیعت گرایی»‌ در داستانهای او كاملاً‌ مشهود است    2) رابطه­ انقلاب صنعتی اروپا را با آثار ناتورالیستی چگونه ارزیابی می­كنید؟

انقلاب صنعتی با آثار مثبت و منفی آن در آثار طبیعت گرایان (ناتورالیسم) نقش اساسی دارد و مضمون بسیاری از رمانها: تلاش برای كسب ثروت و قدرت از طریق توسعه­ كار، نشان دهنده­ رفاه روز افزون قشر برخوردار از مزایای صنعت و ثروت از یك سو و مبارزه­ تهی­دستان و كارگران از سوی دیگر است؛ بنابراین آنها با هم پیوند مستقیم دارند.    3) نخستین نمونه ­رمان نائورالیستی، چه نام دارد و اثر كیست؟

ترز راكن اثر امیل زولاست.

4) زبان آثار ناتورالیستی، چگونه زبانی است؟
زبان محاوره است آنها همان جملات را به كار می­برند كه افراد استعمال می­كنند.

5) درباره لقب «شعر تهی دستان»‌ چه می­دانید؟
به لحاظ موضوع ناتورالیستها در رمان و نمایش نامه كه همواره تصویرگر طبقات زحمتـكش جامعه است، آن را «شعر تهی دستان» ‌گفته­اند.

6) چرا باید ناتورالیست ها را طلایه داران ادبیات متعهد قرن بیستم دانست؟ چون با افشای ریاكاری و بیدادگریهای پنهان و آشكار اجتماعی، می­كوشیدند میان هنر و زندگی پلی بزنند.

نكته: برای نمونه از اثر ناتورالیستی می­توانید به داستان «گردن بند»‌ نوشته­، هانری رنه آلبرگی دومویاسمان در صفحات 219 ،221 ،223 ،224 ،225 ،226 ،227 ،228 كتاب مراجعه كنید.
 
نوشته شده توسط:asal roohi

ویرایش:--

http://piarpovport.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 10:41 ب.ظ

You reported this really well.
fast cialis online cialis rezeptfrei tadalafil tablets cialis uk next day cialis australia org viagra or cialis what is cialis prezzo cialis a buon mercato cialis 20 mg effectiveness cialis generika in deutschland kaufen
http://linrandga.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 07:19 ق.ظ

Thanks, I like it.
cipla cialis online buy cialis uk no prescription cialis coupons cialis 5 mg para diabeticos generic cialis pro fast cialis online cialis australian price viagra or cialis cialis tablets cialis alternative
when to take cialis for best results
شنبه 1 تیر 1398 03:29 ب.ظ

Amazing material, Thanks.
cialis professional yohimbe wow cialis 20 buy online cialis 5mg compare prices cialis uk cialis professional yohimbe tadalafil 20mg how to purchase cialis on line cialis purchasing where cheapest cialis effetti del cialis
http://prepaden.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 10:57 ب.ظ

Nicely put. Many thanks!
acheter cialis meilleur pri cialis generic availability click here cialis daily uk we use it cialis online store when will generic cialis be available overnight cialis tadalafil cialis patentablauf in deutschland cialis herbs cialis 5mg prix cialis coupons
Generic cialis
جمعه 31 خرداد 1398 07:09 ق.ظ

You actually suggested that well.
cialis online nederland how to buy cialis online usa cialis tadalafil online generic cialis soft gels cialis 5 mg funziona interactions for cialis i recommend cialis generico click now cialis from canada cialis kaufen bankberweisung precios cialis peru
http://unspireth.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:00 ب.ظ

Nicely put, Many thanks.
cialis 10mg prix pharmaci cialis super acti calis rx cialis para comprar non 5 mg cialis generici cialis generika in deutschland kaufen cialis generic tadalafil buy purchasing cialis on the internet cialis flussig cialis canada
http://cobbveti.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:07 ب.ظ

Cheers, Quite a lot of content.

cialis professional from usa cialis flussig viagra or cialis usa cialis online fast cialis online cialis therapie cialis generico online cialis 20mg buy cialis uk no prescription generic cialis soft gels
http://unsobdi.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:56 ق.ظ

Wonderful forum posts. Kudos.
cialis generic availability cialis tablets australia cialis generico milano buying cialis in colombia how does cialis work cialis diario compra generico cialis mexico generic cialis 20mg uk buy cialis sample pack cialis 20 mg effectiveness
Cialis prices
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:09 ق.ظ

You've made the point.
cialis lowest price cialis kamagra levitra buy cialis uk no prescription cialis price in bangalore tadalafilo we like it cialis price cialis online cialis for sale south africa what is cialis generic cialis tadalafil
prices for cialis 50mg
دوشنبه 27 خرداد 1398 02:12 ب.ظ

Nicely put, Kudos!
cialis generico online prescription doctor cialis wow cialis tadalafil 100mg cialis for daily use cialis patentablauf in deutschland how does cialis work cialis without a doctor's prescription buy cialis online cheapest cialis ahumada cialis vs viagra
http://lainake.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 09:44 ق.ظ

Beneficial posts. Regards!
cialis generico postepay cialis wir preise cilas we choice free trial of cialis pastillas cialis y alcoho canada discount drugs cialis buy cheap cialis in uk cialis rckenschmerzen cialis generique acheter cialis kamagra
http://tionostwan.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 08:03 ب.ظ

Whoa a good deal of good data!
cialis generico cialis 5 mg effetti collateral cialis generisches kanada prezzo cialis a buon mercato generic cialis pro acheter cialis kamagra cialis 20mg prix en pharmacie cialis lilly tadalafi cialis authentique suisse tadalafil 20mg
Buy generic cialis
شنبه 25 خرداد 1398 05:55 ق.ظ

Kudos, Wonderful stuff!
cialis 30 day sample cialis side effects dangers cialis y deporte cialis with 2 days delivery low cost cialis 20mg generic cialis levitra viagra or cialis ou acheter du cialis pas cher precios de cialis generico only here cialis pills
Cialis generic
جمعه 24 خرداد 1398 03:48 ب.ظ

Thank you. I enjoy this.
tesco price cialis buying cialis on internet acheter cialis kamagra we choice cialis uk order cialis from india cialis super acti cialis purchasing cialis kaufen wo cialis manufacturer coupon when can i take another cialis
http://prinsonlai.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 01:21 ق.ظ

You have made your point very well.!
generic cialis review uk cialis generique buy cialis cheap 10 mg generic cialis in vietnam dose size of cialis canadian discount cialis cost of cialis per pill ou acheter du cialis pas cher ou trouver cialis sur le net cialis soft tabs for sale
http://caeprencen.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:42 ق.ظ

Many thanks! Lots of information.

200 cialis coupon cialis 20 mg best price cialis side effects dangers we use it 50 mg cialis dose cialis official site generic low dose cialis buy cialis online nz buying cialis overnight buy cialis sample pack prescription doctor cialis
http://teoknesot.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 09:40 ب.ظ

Amazing info. Cheers!
tadalafil tablets generic low dose cialis india cialis 100mg cost cialis 5 mg effetti collateral cialis 10 doctissimo i recommend cialis generico where to buy cialis in ontario cialis prezzo di mercato calis cialis pills boards
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 10:05 ب.ظ

Many thanks, I value it.
buy name brand cialis on line we like it cialis price purchasing cialis on the internet cialis prices in england buy cialis online legal can i take cialis and ecstasy american pharmacy cialis cialis tablets buy name brand cialis on line if a woman takes a mans cialis
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 04:18 ب.ظ

Incredible plenty of very good information.
sialis cialis daily we recommend cheapest cialis link for you cialis price cialis super acti cialis venta a domicilio cialis 30 day sample we choice cialis pfizer india cialis prices in england cialis dosage amounts
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 10:40 ق.ظ

Nicely put, Regards.
we choice cialis pfizer india generic cialis with dapoxetine cialis generic availability side effects for cialis female cialis no prescription cialis patent expiration tarif cialis france generic cialis at walmart cialis purchasing we use it 50 mg cialis dose
http://www.nostalgiazapara.pl/node/5564
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 08:03 ق.ظ
ブランドコピーベルト
https://www.samouzdrawianie.pl/betuleco/
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 08:02 ق.ظ
弊店はロレックススーパーコピー等の最高級スーパーコピー時計の直営店です。
http://www.oumma.be/calendrier
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 08:02 ق.ظ
スーパーコピーミュウミュウMIUMIUコピー激安ミュウミュウスーパーコピー品販売コピーブランドコピーバッグ財布時計問屋
http://sergeytatiananikitiny.com/index.php/4324324/565465465464?start=10
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 07:40 ب.ظ
オメガ時計コピー、シャネル時計コピー、パネライコピー時計、ルイヴィトンコピー、シャネルコピー、エルメスコピーなど
http://www.mirmetro.net/en/yekaterinburg
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 07:40 ب.ظ
ルイヴィトン スーパーコピー n,mono ブランドコピー 2ちゃん,ブルガリ バッグ スーパーコピー 代引き,
https://www.wiegersmadrachten.nl/nieuws/
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 07:39 ب.ظ
スーパーコピー時計
https://www.tutelleauquotidien.fr/Aide/
پنجشنبه 29 فروردین 1398 10:27 ب.ظ
スーパーコピーブランドコピーの ロレックス , シャネルなどブランド 品の販売。 ヴィトン , グッチ , シ ャネル ,
http://www.gem86.com/contacto-transporte
پنجشنبه 29 فروردین 1398 10:27 ب.ظ
ブランドコピー激安通販!スーパーコピー 詐欺販売店
http://canadianpharmacyes.com/
شنبه 24 فروردین 1398 04:57 ق.ظ

You actually mentioned that terrifically!
canadian pharmacy online 24 canadian medications online pharmacy near me canada pharmaceuticals online canada medication pharmacy canadian pharcharmy online24 pharmacy near me aarp recommended canadian pharmacies pharmacy onesource online canadian pharmacy
Cialis generic
جمعه 16 آذر 1397 11:29 ق.ظ

You have made your point pretty effectively!!
cialis 5mg prix only here cialis pills tadalafil generic acheter cialis kamagra safe dosage for cialis buy brand cialis cheap cialis for sale in europa cialis side effects purchasing cialis on the internet only now cialis for sale in us
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو